A) When a .20 kg mass is suspended from a vertically hanging spring it stretches
ID: 2065028 • Letter: A
Question
A) When a .20 kg mass is suspended from a vertically hanging spring it stretches by .0098m. What is the constant of the spring?
B) the same mass attached to the same spring is now placed on a horizontal frictionless surface. The mass is then pulled from it's mean position so as to stretch the spring by 0.01m and is released at time t=0.
Calculate: Time period of subsequent motion, and write an expression that gives the correct displacement (0.01m at t=0) of the mass as a function of time.
C). Use the expression you found in part B to find the displacement of the mass 1/6 of a period after its released.
Is this right???
A) F=-kx
-k=mg/x
-k= (.20kg)(-9.8m/s2)/ .0098m
k= 200.2
T= 0.1986 sec
w=2/T
w= 2/.1986
w=31.6 rad/s
x=Acos(wt)
x=(0.01m)cos(31.6*0)
x= .01m
w= 2/(.167*.1986s)
w= 289.8
x=Acos(wt)
x=(0.01m)cos(31.6*0)
x=(.01m)cos(289.8*0)
x=.01m
Explanation / Answer
correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.