A 50 turn square coil has an area 15.0 cm2 and is rotated with an angular speed
ID: 2064905 • Letter: A
Question
A 50 turn square coil has an area 15.0 cm2 and is rotated with an angular speed of 80.0 rads in a uniform 0.40 T magnetic field. The axis of the coil is perpendicular to the field at all times.
What is the frequency of the sinusoidal voltage induced across its ends?
12.7 Hz
What is the peak voltage induced across the ends of the coil?
2.40 V
What is the flux through the coil when the plane of the coil is inclined at 25.0° to the magnetic field?
12.7 mWb
If the coil forms a closed circuit with a series resistance of 30.0 , what is the instantaneous power being dissipated in the resistor when the plane of the coil makes an angle of 25.0° with the magnetic field?
Explanation / Answer
V = V0 sin(90-25) = 2.4 sin(65) = 2.175 V P = V2/R = 2.175*2.175/30 = 0.158 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.