Figure 8-32 shows a thin rod, of length L = 1.1 m and negligible mass, that can
ID: 2064431 • Letter: F
Question
Figure 8-32 shows a thin rod, of length L = 1.1 m and negligible mass, that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 14 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside to angle 0 = 8.3° and released with initial velocity 0 = 0. As the ball descends to its lowest point, (a) how much work does the gravitational force do on it and (b) what is the change in the gravitational potential energy of the ball-Earth system? (c) If the gravitational potential energy is taken to be zero at the lowest point, what is its value just as the ball is released?
Explanation / Answer
workdone by gravitational force = mgL(1-cos) = 1.1*9.8*14(1-cos(8.3)) = 1.58J
Change in gravitational potential energy = -mgh = -1.58J
Value when the ball is just released = 0+1.58 = 1.58J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.