The figure below shows a wooden cylinder with mass m = 0.125 kg and length L = 0
ID: 2064206 • Letter: T
Question
The figure below shows a wooden cylinder with mass m = 0.125 kg and length L = 0.200 m, with N = 10.0 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the wire coil contains the long central axis of the cylinder. The cylinder is released on a plane inclined at an angle ? to the horizontal, with the plane of the coil parallel to the incline plane. If there is a vertical uniform magnetic field of magnitude 0.500 T, what is the least current i through the coil that keeps the cylinder from rolling down the plane?
A
Explanation / Answer
in this problem torque due to gravity is balanced by the magnetic torque
magnetic torque =Bsin => =NidLBsin
torque due to gravity =rFsin =>=dmgsin/2
NidLBsin =dmgsin/2
i =mg/2NLB
i =0.125*9.8/2*10*0.2*0.5
i=0.6125Amp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.