A vertical square loop is in a 1.5 T magnetic field parallel to the ground. The
ID: 2063422 • Letter: A
Question
A vertical square loop is in a 1.5 T magnetic field parallel to the ground. The side of the square is 1.0 m. The magnetic field is then reduced to 0.5 T in 0.1sec. (a) what is the magnitude of the initial flux through the loop? B) what is the magnitude of the flux after the field is reduced? C) determine average induced voltage in the loop when the field is reduced and d) with the magnetic field at 0.5T, the vertical loop is turned 90 degrees in 0.2sec into a horizontal position. What is the average magnitutde of the induced voltage during turning? Please help me work through these to understand!! Step by step would help me best- thank you soooo much !Explanation / Answer
Part A)
The formula for Flux is = BA
= (1.5)(1)(1) = 1.5 Tm2
Part B)
Same formula, different B
= (.5)(1)(1) = .5 Tm2
Part C)
The formula for induced EMF is
= /t The time is given as .1 sec
= (1.5 - .5)/.1 = 10 V
Part D)
For part D, the area is going from a maximum to a minimum. When horizontal, no magnetic field can go through the loop, so A = 0 when horizontal
Since = BA, then = 0 when it ends up horizontal
= /t The time is given as .2 sec
= (.5 - 0)/.2 = 2.5 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.