A pyro technician releases a firecracker of mass mcracker = 7.0 kg from rest at
ID: 2063269 • Letter: A
Question
A pyro technician releases a firecracker of mass mcracker = 7.0 kg from rest at time t = 0. At t = 0.7 s, the firecracker is moving downward with speed v1. At this same instant, the firecracker begins to explode into two pieces with masses mtop = 2.0 kg and mbottom = 5.0 kg. At the end of the explosion (t = 1.3 s), the top piece is moving upward with speed 8.0 m/s.a) Assuming that the firecracker is in free-fall from t = 0 s to t = 0.7 s, what is the speed of the firecracker at t = 0.7 s?
b) What is the magnitude of the net force on the firecracker system between t = 0.7 s and t = 1.3 s?
c) What is the magnitude of the net impulse on the firecracker system between t = 0.7 s and t = 1.3 s?
e) What is the speed of the bottom piece of the firecracker at t = 1.3 s?
Explanation / Answer
A) SPEED OF FIRECRACKER AT T =.7 =at = 6.86m/s
b) speed of enr of mass at t = 1.3 = at = 12.74
net force = change in kinetic energy = 1/2m(v^2-u^2) = 1/2*7*( 12.74^2-6.86^2) = 403.368
c) net impulse = force/time = 403.368/.6 = 672.28
d) taking bottom to be positive
conserving momentum
-2*8+5*v = 7*12.74
v =1.636
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.