A circular loop of conducting wire measuring 12cm in diameter is placed into a .
ID: 2062670 • Letter: A
Question
A circular loop of conducting wire measuring 12cm in diameter is placed into a .60-T magnetic field. What is the magnetic flux through the loop:a) When the plane of the loop is parallel to the field lines
b) The plane of the loop is rotated until it makes a 60 degree angle with the field lines
c) The plane of loop is rotated until makes a 90 degree angle with the field lines
I know the formula will be Im = B*A*cos(theta); however, I was told that theta for part b) is actually 30 degrees. What is the reason for this? Please answer this question in conjunction with the problem.
Thanks!
Explanation / Answer
As you know = BA cos
for first part
= 90
so = BA = 0
for 2nd part
= 30
so = BA = 0.12 * 0.6*cos 30 = 0.062
for third part
= 0
so = BA = 0.072
Remember that is angle between area vector and field lines and not between the plane of the loop and field lines. So when the plane of the loop made 60 deg. with field lines the are vector which is perpendicular to the plane of the loop made 90-60 = 30 deg.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.