You have the following RC circuit: V = 52V C = 0.1 times 10-6F and R = 3.1M Ohm
ID: 2062585 • Letter: Y
Question
You have the following RC circuit: V = 52V C = 0.1 times 10-6F and R = 3.1M Ohm The circuit is initially uncharged. It is then allowed to charge. It is then left hooked up to the battery for a long time. Then its allowed to discharge completely. Answer the following: What is the value of the time constant? What is the maximum charge on the capacitor? At what time, after it began charging, is voltage across the capacitor 35V? At what time after it started discharging is its charge 40 percent of its maximum charge?Explanation / Answer
time constant, = R*C = 0.31 s
maximum charge = C*V = .1*10^-6*52 = 5.2*10^-6 C
using the equation,
V = V0(e^(-t/)) where V0 = 52
so, 35 = 52*(e^(-t/0.31))
so, t = 0.122 s <------answer(c)
using the same equation,
.4 = 1(e^-t/.31)
so, t = 0.284 s <---------------answer(d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.