A horizontal 40 cm spring with a spring constant of 250 N/m is attached to a wal
ID: 2060843 • Letter: A
Question
A horizontal 40 cm spring with a spring constant of 250 N/m is attached to a wall and a 4 kg mass as shown in the figure at right. The 4 kg mass slides on a horizontal surface with a coefficient of kinetic friction of 0.15. The spring is stretched to a length of 50 cm and then released. After several oscillations of the block back and forth on the table, the entire system comes to a rest with the length of the spring returned again to 40 cm. What was the total distance travelled by the block (in m) during this process? (Hint: I am not asking for the difference between the initial and final positions of the block; rather, I want to know what you would calculate if you added up the total amplitude of each oscillation of the block).Explanation / Answer
Initial Spring energy provided = Kx2/2
Change in KE = 0 [Since body comes back to rest].
Now, Final Spring energy = 0 . [Returns to initial position]
Work done by friction = Initial energy lost = Kx2/2
f * Distance = Kx2/2
mg * Distance = Kx2/2
Distance = 5.314 m [g = 9.8]
= 5.2 m [g = 10]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.