Assume g = 9.81 m/s2, and is constant. Use energy considerations in all problems
ID: 2059670 • Letter: A
Question
Assume g = 9.81 m/s2, and is constant. Use energy considerations in all problems.A projectile of mass m = 4.56 kg is fired straight upward twice, both times at initial speed vo = 97.7 m/s. The first time there is no air friction, and the projectile reaches height ho; the second time the air dissipates Elost = 9815 J of energy as the projectile rises, and it rises to height h. Find ho - h, the difference between the height the projectile reaches without friction and the height it reaches with friction. ___ m
Explanation / Answer
ho = 97.7^2/(2*9.8) = 487 m .5*4.56*97.7^2 = 9815 + 4.56*9.8*h so, h = 267.37m so, ho - h = 219.6 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.