Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s

ID: 2058793 • Letter: U

Question

Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s).

A subway train is designed with a maximum acceleration of +0.11 m/s2, which allows for both passenger safety and comfort.
(a) If subway stations are 1.4 km apart, what is the maximum velocity that can be obtained between stations?
m/s

(b) How long does it take to travel between two stations? (Do not include time spent stopped at a station.)
s

(c) The train stops for a total of 45 s at each station. What is the overall average velocity of the train from station to station?
m/s

Explanation / Answer

a)
v^2 - u^2 = 2ad
v^2 -0 = 2*0.11*0.7*1000
>>>>> v = 12.41 m/s

b)

d = 0.5*a*t2

700 = 0.5*0.11*t2

>>>> t = 112.815

>>>> t = 2 * 112.815 = 225.63 s

c)

v = x/t = 1400/(225.63+45) = 5.173 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote