a)A satellite is in orbit about Earth. Its orbital radius is 3.46×107 m. The mas
ID: 2057578 • Letter: A
Question
a)A satellite is in orbit about Earth. Its orbital radius is 3.46×107 m. The mass of the satellite is 3286 kg and the mass of Earth is 5.979×1024 kg. Determine the orbital speed of the satellite in mi/s. 1 mi/s = 1609 m/s.b)A closed system consists of 4 objects. Initially, object A has 114 J of energy, object B has 196 J of energy, object C has 130 J of energy, and object D has 148 J of energy. After 171 s have passed, object A has 98 J of energy, object B has 43 J of energy, and object C has 63 J of energy. How much energy does object D have?
Explanation / Answer
a)mv^2/r = GMm/r^2 v = sqrt(GM/r) = 3395.7584 m/s 1609 m/s = 1mi/s so 3395.7584 will be 2.11 mi/s b)Total energy is conserved in closed system 114 + 196 + 130 + 148 = 98 + 43 + 63 + x x = 384 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.