A pulley has a moment of inertia of 4 kgm2 and a radius of 0.1 m. A cord is wrap
ID: 2056609 • Letter: A
Question
A pulley has a moment of inertia of 4 kgm2 and a radius of 0.1 m. A cord is wrapped over the pulley and attached to a hanging object on either end. Assume the cord does not slip, the axle is frictionless, and the two hanging objects have masses of 4 kg and 7 kg .a) Find the acceleration of each mass. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 . Answer in units of m/s2
b) Find the force in the cord supporting the smaller mass. Answer in units of N
c) Find the force in the cord supporting the larger mass. Answer in units of N
Explanation / Answer
a) (m2-m1)g/(m1 + m2 + I/r^2) = (7-4)*9.8/(7 + 4 + 4/0.1^2) = 0.0715 m/s2 b) 4*(g+a) = 4*(9.8+0.0715) = 39.486N c)7*(9.8-0.0715) = 68.0995 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.