Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An energy-efficient lightbulb, taking in 25.0 W of power, can produce the same l

ID: 2056481 • Letter: A

Question

An energy-efficient lightbulb, taking in 25.0 W of power, can produce the same level of brightness as a conventional lightbulb operating at power 100 W. The lifetime of the energy-efficient bulb is 10 000 h and its purchase price is $4.60, whereas the conventional bulb has lifetime 750 h and costs $0.56 per bulb. Determine the total savings obtained by using one energy-efficient bulb over its lifetime as opposed to using conventional bulbs over the same time period. Assume an energy cost of $0.20 per kilowatt-hour.
$

Explanation / Answer

so the cost of energy efficient bulb = 4 + 10,000*23*0.2/1000=$50 over the 10,000 hours you will need 10,000/750= 14 covential bulbs cost of convential = 14*0.44 + 10,000*100*0.2/1000=206.16 so saving is 156.16

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote