Hi! This is the question: There is a proposal to build a 3000 km HVDC transmissi
ID: 2056452 • Letter: H
Question
Hi! This is the question:
There is a proposal to build a 3000 km HVDC transmission line from North Africa to Europe to deliver solar electricity. Assume the power delivered to Europe is 5GW and the delivered voltage at the European end is 800 kV. What diameter of copper cable is required to ensure that the resistance power losses in the transmission line are below 10?What voltage must be generatedd in Africa to account for the voltage "dropped"across the transmission line conductors?
//For the first question: I don't know what to do with the transmission line below 10!!! so this is what I did:
The power dissipated by the resistor is P=IV and we find I such that I=P/V=(5x10^9W)/(8x10^5V)=6250 A
I used the formula I=(Area)(V)/()(length) and since A=d^2, I solved for d: (Ilength)/V =0.011327783m
//For the second question: Next, I calculated the voltage lost by P=V^2/R where R=V/I=800,000Vv/6250A=128
V^2=PR=> V=PR=(5x10^9)(2)(128) taking into account the two transmission lines that complete the circuit
then V=1.13137075x10^6 V
So I add this result to the 800 000 V delivered= 1.93137085x10^6 V
Is my work correct and is this solution feasible? Thanks!
Explanation / Answer
yes the work and the formulae used are all correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.