Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You want to be able to tune a velocity selector such that you have the capacity

ID: 2056247 • Letter: Y

Question

You want to be able to tune a velocity selector such that you have the capacity to select electrons that have been accelerated from rest by a potential that runs from 1600 V to 16000 V. If the magnetic field, B, is fixed at 0.41 T, what range of electric field strengths, E, must be available?
______V/m < E < ____V/m

If the electric field strength were fixed at 12 V/cm, what range of magnetic field strengths must be available?
_______T < B <______ T
fill in the four blanks with values.. they should all be around_____x10^5 or 6 for the first two and around ___x10^-5 for the last two.. thank you i will rate high :)

Explanation / Answer

E = B (2e/m)V

   = (0.41) * (2*1.6*10-19/9.11x10-31)V

   = (0.243*106) * V

V = 1600 >>>>> E = 9.72*106 V/m

V = 16000  >>>>>> E = 3.07*107 V/m

>>>> 9.72*106 V/m < E < 3.07*107 V/m

------------------------------------------------------------------

(E = 12V/cm = 1200V/m)

E = B (2e/m)V  >>>> B = (E)*(m/2e)*(1/V)

B = (E)*(m/2e)*(1/V)

B = (1200)*(1.687*10-6)*(1/V) = (2.0244*10-3)*(1/V)

V = 1600 >>>> B = 5.061*10-5 T

V = 16000  >>>>> B = 1.600*10-5 T

>>>>> 1.600*10-5 T < B < 5.061*10-5 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote