The electric field strength just outside the outer surface of a 1.0 cm thick hol
ID: 2056062 • Letter: T
Question
The electric field strength just outside the outer surface of a 1.0 cm thick hollow conducting sphere of outer radius 18.0 cm is E=720 N/C directed outward. An unknown charge Q is then introduced into the center of the sphere (not touching or transferring any charge to the sphere itself) and it is noted that the electric field is still directed outward but has decreased to 280 N/C.How much charge is on the surface of the sphere after Q is introduced and what is the value of the introduced charge Q ?
Explanation / Answer
r = 0.19m initial charge = 720 = kq/r^2 q = 2.888*10^-9C now we know 720 - 280 = kq/r^2 q = -1.76*10^-9C total charge = 1.128 *10^-9 C charge introduced = -1.76*10^-9C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.