Two masses have a force F of magnitude 28.0N acting on them, as shown, through a
ID: 2055656 • Letter: T
Question
Two masses have a force F of magnitude 28.0N acting on them, as shown, through a distance of 5.00m. The masses are mA =5.50kg and mB= 8.50 kg. The initials peed of the blocks is 1.50 m/sa) Suppose they at first move on a frictionless plane. What is the approximate speed of block B after the force has been removed (after reaching 5.00m)?
b) The two masses both have the same coefficient of kinetic friction,uk=0.30. Suppose they now move on a rough plane. Compare the accelerations of block A and block B.
Explanation / Answer
F = ma >>> a = F/m = 28.0/8.5 = 3.294 m/s2
Vf2 - Vi2 = 2*a*x >>>>> Vf2 = 2*a*x + Vi2 = 2*3.294*5 + 1.5^2
Vf= 5.93 m/s
--------------------------------
b)
F = ma >>>>> F- *m*g = ma
for block A:
28.0 - 0.30*5.50*9.8 = 5.50 * a >>>>> aA = 2.151 m/s2
for block B:
28.0 - 0.30*8.5*9.8 = 8.5 * a >>>>> aB = 0.354 m/s2
---------------------------------------
c)
W = Fd
for block A:
W = F * d = 28 * 5 = 140 J
for block B:
W = F * d = 28 * 5 = 140 J
------------------------------------------
d)
W = fd
for block A:
W = 0.30*5.50*9.8 * 5 = 80.85 J
for block B:
W = 0.30*8.5*9.8 * 5 = 124.95J
-----------------------------------------------
e)
mechanical energy is conserved when there is no friction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.