It is estimated that artificial earth satellites have produced approximately 40,
ID: 2054616 • Letter: I
Question
It is estimated that artificial earth satellites have produced approximately 40,000 pieces of debris larger than a pea. Suppose that one of the larger pieces of debris of mass 518 kg is in a circular orbit at two earth radii from the center of the earth and that the mass strikes a satellite in the same orbit, traveling in the opposite direction. Calculate the kinetic energy of the mass relative to the satellite. For comparison, the energy released by 1 million tons of TNT (or a 1 megaton nuclear bomb) equals 4.18 109 J.Explanation / Answer
orbital speed of sattelite and the debris:
F = ma >>>> GmM/r2 = m(v2/r) >>>> v2 = GM/r >>>>> v = (GM/r)0.5
M = Mass of the earth
the speed of the debris relative to the satellite is 2v >>>>> v' = 2*v = 2 * (GM/r)0.5
the kinetic energy of the mass relative to the satellite = (1/2)* m * (v')2
= 0.5*518*4*(GM/r)
= 0.5*518*4*(6.67*10-11*5.97*1024/(2*6.37*106))
= 3238.1 * 107 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.