You are watching a baseball game on tv and a player hits a ball but before you c
ID: 2054538 • Letter: Y
Question
You are watching a baseball game on tv and a player hits a ball but before you could see the outcome, the tv is shut off. You are given the facts about the hit, the ball was going to travel 300 ft, it would reach a maximum of 50 ft, and it would take 4 seconds to travel its complete distance. You also know that the height of the outfield fence is 15 ft and the fence is 275 ft away from where the baseball player hit the ball. Did the player hit the baseball over the fence? Show work to prove why or why not.Explanation / Answer
the ball should travel a horizontal distance of 275ft and a vertical distance of minimum 15ft to clear the fence.
First we find the u, from the given data
the ball was going to travel 300 ft
means R = 300 ft
u^2sin2/g = 300 -----------------------1
maximum of 50 ft
maximum height H = u^2sin^2()/2g = 50 ------------2
dividing 1 and 2 we get
4cot = 6
= 33.69 degrees
from eqn 1
u^2 = 300*32.15/(sin2*33.69) = 10448.76
u = 102.22 ft/s
once you got these results all that is left is to check the height when it is at 275ft away
275 = 102.22*cos(33.69)*t
t = 3.233 sec
vertical distance after t = 3.233 sec is
102.22*sin33.69)*3.233-1/2*32.15*(3.233)^2
= 15.30 ft
yes it barely clears the field and goes out of the fence
for any doubts contact
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.