<p>Two trains are traveling in the same direction on the same straight line, lev
ID: 2053934 • Letter: #
Question
<p>Two trains are traveling in the same direction on the same straight line, level track. Train A in front is traveling at 10m/s and train B behind A is traveling at 60m/s<br />A) If the trains are initially 800m apart and do not change their speeds, in how many seconds will they collide?<br />B) when the trains are only 600m apart and still traveling at the same speeds, the two engineers see each other. Train A starts accelerating at a<sub>A</sub>=+1m/s<sup>2  </sup>and train B starts slowing down at a<sub>B</sub>=1m/s<sup>2</sup>. Will the two trains collide? If so how many seconds?<sup> </sup></p>Explanation / Answer
relative velocity =60-10=50m/s
relative displacement s =800m
time after which they collide=s/v=800/50=16 sec
acceleration of train 1 a1=-1m/s^2
train 2 a2=1m/s^2
relative acceleration= -2m/s^2
relative distance s=600m
relative velocity=50m/s
s=ut+at^2/2
600=50t-t^2
t=20 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.