Two forces act on a 11 kg object. One force has magnitude 65 N directed 59° cloc
ID: 2053720 • Letter: T
Question
Two forces act on a 11 kg object. One force has magnitude 65 N directed 59° clockwise from the positive x-axis, and the other has a magnitude 35 N at 32° clockwise from the positive y-axis. What is the magnitude of this object's acceleration?Explanation / Answer
DEAR NOW CHECK>>> I HAVE TAKEN WRONG MASS PREVIOUSLY Well, lets see if we can work out the resultant force For the 65 N force Horizontal component = 65 cos(-59) = 33.48 N Vertical component = 65 sin(-59) = - 55.72 For the 35 N force Horizontal component = 35 cos(90 - 32) = 18.55 N Vertical component = 35 sin(90 - 32) = 29.68 N So for the resultant Horizontal component = 38.48 + 18.55 = 57.03 N Vertical component = 29.68 - 55.72 = - 26.04 N Resultant magnitude = v [(57.02^2) + (-26.04^2)] = 62.68 N F = ma a = F / m = 62.68 / 11 = 5.69818182 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.