A new circuit your company is designing requires a 470- resistor that is 10 m lo
ID: 2053590 • Letter: A
Question
A new circuit your company is designing requires a 470- resistor that is 10 m long, 1.4 m wide, and .85 m thick. The calculations from the lab that come across your desk suggest making the resistor out of a material with a resistivity of =8.45x10-6 •m. This seems suspicious to you, so you decide to check the calculations.
a. What should the resistivity of the material used to make the resistor really be?
I know that resistivity = resisitivity(length)/area. so do I literally just take 10/(10*1.4*.85)?
b. If you had not done the quality control check, what would have been the resistance of the resistor made out of the material suggested by the lab?
Explanation / Answer
resistance = resistivity *length /area here , length = 10 micro meter and area = (1.4 * .85) square micro meter therefore , a>470 = X * 10 *(10^6)/( 1.4 * .85) X = 470 * 1.4*.85/10^7 = 5.59 * 10 ^(-5) ohm m b> according to lab calculation resistance = 8.45 * 10/(1.4* .85) = 71 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.