An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10^-31 kg) that is subject to el
ID: 2053497 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10^-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +7.74 x 10^5 m/s to a final velocity of 1.69 x 10^6 m/s while traveling a distance of 0.0766 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: = 8.15 x 10^-17 N, and , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force .Explanation / Answer
acceleration of the electron = (v^2 - u^2)/2s a = (1.69*1.69 x 10^12 - 7.74*7.74 x 10^10)/2*.0766 = 1.473 * 10^13 m/s^2 net force on the particle electron = 1.34 * 10^-17 N One force = 8.15 * 10^-17 so electric force = 8.15*10^-17 - 1.34 * 10^-17 = 6.81 * 10^-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.