An archer stands on a cliff that is 100m high, shooting at a mark on the ground
ID: 2052776 • Letter: A
Question
An archer stands on a cliff that is 100m high, shooting at a mark on the ground below 430m away from the bottom of the (vertical) cliff. The archer is capable of shooting an arrow with an initial speed of 35m/s at any angle you choose. (20 Points)A) If the archer shoots horizontally (at an angle of 0° with respect to the horizontal), will the arrow reach the mark? Why? If not, will shooting at any angle above the horizontal help? Why or why not?
B) What initial speed of the arrow is needed to be in order for the arrow to reach the target mark (still with an angle of 0°)?
Explanation / Answer
a) 100 = 0.5 gt^2 t = 4.5175sec In time t horizontal distance = 4.5175 * 35 = 158.11m but the marker is 430m away which means it doesnt hit the target Below the horizontal is not going to help because the angle even decrease further and hence the range will decrease even more that 158.11 m b) 100 = 0.5 gt^2 t = 4.5175 sec distance to cover = 430m 430 = Ux * 4.5175 Ux = 95.18 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.