On a spacecraft, two engines are turned on for 732 s at a moment when the veloci
ID: 2047278 • Letter: O
Question
On a spacecraft, two engines are turned on for 732 s at a moment when the velocity of the craft has x and y components of velocity v0x = 2360 m/s and v0y = 6080 m/s. While the engines are firing, the craft undergoes a displacement that has components of x = 5.44 106 m and y = 6.96 106 m. Find the x and y components of the craft's acceleration.and
Suppose that a plane is traveling with a horizontal velocity of vx = 248 m/s at an altitude of y = 1063 m. The directions to the right and upward have been chosen as the positive directions. The plane releases the "care package" that falls to the ground along a curved trajectory. Ignoring air resistance, if all other factors remain the same, determine the time required for the package to hit the ground.
Explanation / Answer
We have these two equations:
x=vx*t+ax*t^2/2+x0
y=vy*t+ay*t^2/2+y0
as you can see, x0=y0=0.
so we have
5.44e6=2360*732+1/2ax732^2/2
ax=.........(m/s^2)
6.96e6=6080*732+1/2ay*732^2/2
ay=.........(m/s^2)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.