One cubic centimeter (1.0 cm3) of water has a mass of 1.0 10-3 kg. (a) Determine
ID: 2047011 • Letter: O
Question
One cubic centimeter (1.0 cm3) of water has a mass of 1.0 10-3 kg.(a) Determine the mass of 1 m3 of water.
________________
(b) Assuming biological substances are 98% water, estimate the mass of a (spherical) cell with a diameter of 1.0 µm.
__________________kg
(c) Assuming biological substances are 98% water, estimate the mass of a human kidney. Take a kidney to be roughly a sphere with a radius of 4 cm.
__________________kg
(d) Assuming biological substances are 98% water, estimate the mass of a fly. Take a fly to be roughly a cylinder 4 mm long and 2 mm in diameter.
__________________kg
Explanation / Answer
?proportion: 1cm^3 ~ 1e-3 kg; 1m^3 ~ m, hence m=1e-3*1e6/1 = 1000 kg = 1 ton; ? assuming 2% is void we get: m = volume *density *percentage; m = [(4/3)*pi *(0.5e-6)^3 m^3] *[1000 kg/m^3] *0.98 =5.13e-16 kg; m = [(4/3)*pi *(4e-2)^3 m^3] *[1000 kg/m^3] *0.98 =0.2627 kg; m = [pi*(1e-3)^2 *4e-3 m^3] *[1000 kg/m^3] *0.98 =1.2315e-5 kg; note: v of sphere = (4/3)*pi *r^3, v of cyl = pi*r^2*h;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.