Electric Field in an Atom An atomic nucleus contains Z protons. It has a total c
ID: 2044296 • Letter: E
Question
Electric Field in an AtomAn atomic nucleus contains Z protons. It has a total charge Q = 4.8 x 10-19 C.
a) Calculate Z.
b) What is the magnitude of the electric field at a radius a = 1.44 x 10-11 m from the center of this nucleus?
A single electron, charge q = -1.6 x 10-19 C and mass m = 9.11 x 10-31 kg moves around the nucleus in a circular orbit at the radius a.
(c) Calculate the orbital speed of the electron.
d) The speed of light, c is 3 X 108 meters/sec. What is the ratio of the calculated speed for the electron to the speed of light.
Explanation / Answer
Q = 4.8 x 10-19 C, e = 1.6 x 10-19C a) Z = Q/e = 3 b) a = 1.44 x 10-11 m, E = Q/(4peoa2) =2.08*10^13 N/C c) q = -1.6 x 10-19 C, mass m = 9.11 x10-31 kg qE = mv2/a v = v(qEa/m) = 7.41 x 10^6 m/s d) ( 7.41 x 10^6 m/s)/3 X 10^8 meters/sec =0.004048
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.