Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Starting from rest, a boulder rolls down a hill with constant acceleration and t

ID: 2044278 • Letter: S

Question

Starting from rest, a boulder rolls down a hill with constant acceleration and travels 4.00m during the first second.
A)How far does it travel during the second second?
B)How fast is it moving at the end of the first second?
C)How fast is it moving at the end of the second second?

A subway train starts from rest at a station and accelerates at a rate of 1.60m/s2 for 13.2s . It runs at constant speed for 71.0s and slows down at a rate of 3.48m/s2 until it stops at the next station.
Find the total distance covered in km

Explanation / Answer

vf^2 = vi^2 + 2*a*x vf = at + v0 v0 = 0 vf = a*t t = 1 vf = a a^2 = 2*a*x a^2 = 2a*4 a^2 = 8a a^2 -8a = 0 a*(a - 8) = 0 a = 8 m/s2 x(t) = 4t^2 x(1) = 4 x(2) = 16 16 -4 = 12 meters
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote