Expectant parents are thrilled to hear their unborn baby\'s heartbeat, revealed
ID: 2043273 • Letter: E
Question
Expectant parents are thrilled to hear their unborn baby's heartbeat, revealed by an ultrasonic motion detector. Suppose the fetus's ventricular wall moves in simple harmonic motion with an amplitude of 1.90 mm and a frequency of 150 per minute.(a) Find the maximum linear speed of the heart wall. Suppose the motion detector in contact with the mother's abdomen produces sound at 2,000,000.0 Hz which travels through tissue at 1.50 km/s.
.0298 m/s
(b) Find the difference between the original frequency and the maximum frequency at which sound arrives at the wall of the baby's heart.
Hz
(c) Find the difference between the original frequency and the maximum frequency at which reflected sound is received by the motion detector. By electronically "listening" for echoes at a frequency different from the broadcast frequency, the motion detector can produce beeps of audible sound in synchronization with the fetal heartbeat.
Hz
I just need help with b and c please!!! The last awnsers I got on here were wrong :-(
Explanation / Answer
(a) from the theory we know that ? = 2 p f = 2 p (110 / min /60.0 s / min) = ....... rad /s the maximum linear speed will be vmax = ? A =(?) (1.95 x 10-3 m) =........ m / s (b) from the given we can see that the heartwall is a moving observer and the detector is astationar source so we get f ' = f ((v + vmax) / v) = (2 x 106 Hz)[(1500 + vmax) / (1500)] = ......... Hz (c) in this case the heart wall is a moving sourceand the detector will be a stationary source f '' = f ' (v / (v- vmax)) = ......... Hz amplitude a = 1.95 mm = ........m frequency f = 110 per min = ........ Hz frequency (f ') of source of sound = 2MHz = 2 * 106 Hz velocity = 1.50 * 103m/s (a) first we find the angular frequency? ? = 2 p f = ........rad /s for harmonic motion we get the maximumlinear speed of the heart wall as vmax = ? a = ........... m/s (b) from the doppler effwct we can write f ' = (v + vo / v - vs)f where vo = vmax is thevelocity of the observer and vs is the velocity of thesource of sound if heart wall is assumed as the observer it willbe moving and the detector (source of sounnd) is said to be stationary that meansvs = 0, then by applying the sign convention to thedoppler effect according to the given condition we get f ' = (v + vmax / v) = .........Hz ---------------------------------------------------------------------------------------------------- The links below have the same identical question as yours. Please Rate & Good Luck! http://www.cramster.com/answers-dec-09/physics/sound-waves-life-saver-rating-expectant-parents-thrilled-hear-unborn-babyshe_729670.aspx http://www.cramster.com/answers-jul-08/physics/life-saver-expectant-parents-thrilled-hear-unborn-babyshe_283454.aspx http://www.cramster.com/answers-nov-08/physics/physics-doppler-effect-expectant-parents-thrilled-hear-unborn-babyshe_384490.aspx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.