Problem from the text: A photon-powered spacecraft of mass 10.0kg emits radiatio
ID: 2043047 • Letter: P
Question
Problem from the text:
A photon-powered spacecraft of mass 10.0kg emits radiation of wavelenght 225nm with a power of 1.50kW in the backward direction. To what speed will it have accelerated after 10 years if relased into free space?
m=10 kg
P=1.50kW = 1.5*103J/s
t=10years=3.16*108s
=225nm=225*10-9m
Using the reasoning from the solved problem on this site:
Why did they use the speed of light and not calculate for the accleration (a)!
______________________________________________________________________________
This is how I would derive the equation for the problem:
F=ma and using Newtions second law we know that F=p/t (assuming that p does not change, p1=p2 and t=10 years)
p=mv and using the debroglie relation (=h/p) we can derive: p=h/
If entered the units in I belive I end up with ms-2.
Is this the correct method/derived formulat? (my final answer for the problem is a=9.32*10-37)
Explanation / Answer
To calculate the initial momentum of thespacecraft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.