A negative charge of -10 µC is placed at the origin. (Assume that all electric p
ID: 2042916 • Letter: A
Question
A negative charge of -10 µC is placed at the origin. (Assume that all electric potentials and potential energies are zero at infinity)(a) What is the magnitude and direction of the electric field at x = 10 cm?
Magnitude N/C
direction
(b) What is the electric potential at x = 10 cm? V
(c) A 2 g mass which carries a charge of -2 µC is placed at x = 10 cm. What is its potential energy? J
(d) If the mass in part (c) is initially at rest and then released, what will its velocity be at infinity (a long distance away)? m/s
Explanation / Answer
E = 9*10^9 *10*(10^-6)/(10^-2) =9*10^6 N/C along negative x-axis V = 9*10^9 *10*(10^-6)/(10^-1)=9*10^5 V P.E = 9*10^9 *10*(10^-6)*2*(10^-6)/(10^-1) = 1.8 J v = sqrt(2*P.E/m) = sqrt(1800) = 42.43 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.