A student is running at her top speed of 4.6 m/s to catch a bus, which is stoppe
ID: 2042825 • Letter: A
Question
A student is running at her top speed of 4.6 m/s to catch a bus, which is stopped at the bus stop. When the student is still a distance 39.4 m from the bus, it starts to pull away, moving with a constant acceleration of 0.176 m/s^2 .1-For how much time does the student have to run at 4.6 m/s before she overtakes the bus?
2-For what distance does the student have to run at 4.6 m/s before she overtakes the bus?
3-When she reaches the bus, how fast is the bus traveling?
4-What is the minimum speed the student must have to just catch up with the bus?
5-For what time does she have to run in that case?
6-For what distance does she have to run in that case?
=
Part B
For what distance does the student have to run at 4.6 before she overtakes the bus?
Explanation / Answer
A) = catches bus Distance the student must run = s + 38.9 = vt = 4.6 t Distance the bus moves = s = 1/2 * 0.177 * t^2 1/2 * 0.177 * t^2 + 38.9 = 4.6 t That is a quadratic 0.0885t^2 - 4.6t + 38.9 = 0
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.