Two identical capacitors (C-1.4 ?F) are connected in parallel, and this combinat
ID: 2041179 • Letter: T
Question
Two identical capacitors (C-1.4 ?F) are connected in parallel, and this combination put in series with a resistor (R 60 k2) and a battery (4V). The capacitors are initially uncharged. 60 k? 1.4 pF a) What is the potential difference across each capacitor 90 ms after the circuit is switched b) A thin copper sheet of thickness 0.1 mm is placed in the (0.5 mm) gap of one of the c) If this new capacitor is used in the circuit and allowed to charge fully, how much on? capacitors, how does its capacitance change? electrical energy is stored in each of the two capacitors?Explanation / Answer
the two capacitors are connected in parallel.
so, Ceq = 2*C
a) Time constant of the circuit, T = R*Ceq
= 60*10^3*2*1.4*10^-6
= 0.168 s or 168 ms
voltage across capacitor at time t = 90 ms,
V = Vmax*(1 - e^(-t/T))
= 4*(1 - e^(-90/168))
= 1.66 V
b) C' = A*epsilon/d'
= A*epsilon/d)*(d/d')
= C*d/d'
= C*0.5/0.4
= 1.4*0.5/0.4
= 1.75 micro F
c) energy stored in C = 1.4 micr F, U = (1/2)*C*V^2
= (1/2)*1.4*10^-6*4^2
= 1.12*10^-5 J
energy stored in C' = 1.75 micr F, U' = (1/2)*C'*V^2
= (1/2)*1.75*10^-6*4^2
= 1.40*10^-5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.