2., Pitching (6 points) On a baseball diamond, the pitcher\'s mound is a horizon
ID: 2041154 • Letter: 2
Question
2., Pitching (6 points) On a baseball diamond, the pitcher's mound is a horizontal distance of 18.3 m from home plate. LIU ace pitcher and physics major Cory Hart pitcher throws a baseball with an initial velocity of 40.0 m/s horizontally. The ball is thrown from a height of 1.70 m above home plate. (Assume that air resistance can be neglected.) (a) (3 points) 1How long does it take for the bat to reach the-batter at home plate? (b) (3 points) When the ball reaches home plate, how high offthe ground is itExplanation / Answer
(A) in horizontal, a= 0
t = d / v0x = 18.3 / 40
t = 0.4575 sec .....Ans
(B) in vertical, yf - yi = v0y t + ay t^2 / 2
h - 1.70 = 0 - 9.8(0.4575^2)/2
h = 0.674 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.