Question 9 (1 point) You have a 200 ? resistor, a 0.400 H inductor, and a 6.00 ?
ID: 2040642 • Letter: Q
Question
Question 9 (1 point) You have a 200 ? resistor, a 0.400 H inductor, and a 6.00 ?F capacitor. Suppose you take the three components and attach them in series with a voltage source that has a voltage amplitude of 30.0 V and an angular frequency of 250 rad/s. a) What is the impedance of the circuit? b) What is the current amplitude? c) What is the phase angle of the source voltage with respect to the current? Does the source voltage lag or lead the current? d) What are the voltage amplitudes across the resistor, inductor, and capacitor? e) Is it possible for the voltage amplitude across the capacitor to be greater than the voltage amplitude across the source? a) Z-6010 a) Z-605 ? b)1-0.0499 A b)1-0.0496 A c) ?-706", lead d) VR-9.93 V, VL-4.89 V,Vc-32.3 V d) VR-9.98 V, VL-4.99 V, Vc-33.3 V e) No. e) YesExplanation / Answer
Part A:
Z = sqrt (R^2 + (XL - Xc)^2)
R = 200 Ohm
XL = w*L = 250*0.4 = 100 ohm
Xc = 1/(w*C) = 1/(250*6*10^-6) = 666.67 Ohm
So impedance will be
Z = sqrt (200^2 + (100 - 666.67)^2)
Z = 600.92 = 601 Ohm
Part B
Imax = Vmax/Z
Imax = 30/601 = 0.0499
Part C
phase Angle is given by:
phi = arctan ((XL - Xc)/R)
phi = arctan ((100 - 666.67)/200)
phi = -70.56 deg, and since phase angle is negative, So voltage will lag.
Part D.
VR = Imax*R = 0.0499*200 = 9.98 V
VL = Imax*XL = 0.0499*100 = 4.99 V
VC = Imax*Xc = 0.0499*666.67 = 33.3 V
Part E.
Yes It's possible.
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.