5- A uniform disk with mass 2 kg and radius 0.50 m can rotate freely in a horizo
ID: 2040631 • Letter: 5
Question
5- A uniform disk with mass 2 kg and radius 0.50 m can rotate freely in a horizontal plane about its center. A smaller uniform disk, with a mass of 1 kg and a radius of 0.25 m, lies on top of this disk and is concentric with it. The two are initially rotating together with an angular velocity of 5 rad/s. What is the angular momentum of this system? The smaller disk then slips, and quickly slides to a new position, where its edge is now touching the edge of the larger disk. At this point it stops slipping and comes to rest relative to the larger disk. What is the angular speed of the rotating system now? How much mechanical energy has been lost in the process?Explanation / Answer
5. I= M R^2 / 2 (for solid disk)
I1 = (2)(0.50^2)/2 = 0.25 kg m^2
I2 = (1)(0.25^2)/2 = 0.03125 kg m^2
L = (I1 + I2) w = (0.25 + 0.03125) (5)
L = 1.41 kg m^2 /s .......Ans
Applying angular momentum conservation,
1.41 = I1 w^2 /2 + I2' w^2 /2
I2' = I2 + (M2 0.25^2) = 0.09375 kg m^2
2 x 1.41 = (0.25) w^2 + (0.09375) w^2
w = 2.86 rad/s ............Ans
Ki = (0.25 + 0.03125) (5^2)/2 = 3.52 J
Kf = (0.25 + 0.09375)(2.86^2)/2 = 1.41 J
energy lost = Ki - Kf = 2.11 J ...Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.