A meterstick is balanced on a fulcrum at its center. Then a 300 N weight is plac
ID: 2040371 • Letter: A
Question
A meterstick is balanced on a fulcrum at its center. Then a 300 N weight is placed 10 cm to the left of center. How many cm to the right of center would a 115 N weight need to be placed in order to balance the system?
A 4-meter plank weighing 8 kg is lying on a dock with 2.71 meters of its length on the dock, and the rest of its length extending off the dock. If a child weighing 61.2 kg walks out onto the part of the plank extending off the dock, what is the maximum distance in meters that the child can walk on the plank from the edge of the dock before he falls into the water?
A baseball pitcher throws a 158 g baseball at a velocity of 33 m/s towards home plate. The batter hits the ball, and the velocity of the ball coming off the bat is 46 m/s in the opposite direction of the velocity of the pitch. The bat is in contact with the ball for 0.004 seconds. What is the magnitude in Newtons of the average force applied to the ball?
Explanation / Answer
Weight placed at the left of the fulcrum = 300N
Distance of the weight from 300N= 10cm = 0.1m
Weight placed at the right of the fulcrum = 115N
Let the distance from the fulcrum to the right be 'd'
Applying principle of moments,
300X0.1=115Xd
therefore, d =0.26m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.