You have a light rope being pulled horizontally that is going over a pulley and
ID: 2040309 • Letter: Y
Question
You have a light rope being pulled horizontally that is going over a pulley and pulling a 15kg mass up a 35 degree incline. Friction on the incline is .3 and the pulley is a solid disc with a radius of 2m with a mass of 4kg. If you wanted the box to accelerate up the incline 9.8m/s^2 how much force is needed to be applied to the rope You have a light rope being pulled horizontally that is going over a pulley and pulling a 15kg mass up a 35 degree incline. Friction on the incline is .3 and the pulley is a solid disc with a radius of 2m with a mass of 4kg. If you wanted the box to accelerate up the incline 9.8m/s^2 how much force is needed to be applied to the ropeExplanation / Answer
Tension in the rope is F = m*g*sin(theta) + (mu_k*m*g*cos(theta))
F = (15*9.8*sin(35))+(0.3*15*9.8*cos(35)) = 120.44 N
Using Torque acting on the pulley is T = I*alpha
I = 0.5*mp*Rp^2 = 0.5*4*2^2 = 8 kg-m^2
alpha = a/R
then
T = R*F = I*(a/R)
2*F = 8*(9.8/2)
F =19.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.