2.) Consider a region of space filled with a material with index of refraction n
ID: 2040085 • Letter: 2
Question
2.) Consider a region of space filled with a material with index of refraction n = 1.20 (hence the speed of light in the material will be v = c/n). The time required for a light signal to cross this region of material is 0.52 second. Determine the width of the material.
a.) 9.50 x 106 meter
b.) 6.90 x 1010 meter
c.) 4.50 x 104 meter
d.) 1.30 x 108 meter
Answer__________
3.) An object is placed is 40 cm in front of a convex lens. Determine the focal length of the lens if the resulting image is inverted and located 15 cm on the other side of the lens.
a.) 51.2 cm
b.) 45.8 cm
c.) 13.3 cm
d.) 71.6 cm
Explanation / Answer
2) speed of light in medium = 3*108 / 1.2 = 2.5*108 m/s
time taken to cross the medium=0.52 second
width of medium = 2.5*108 *0.52=1.3*108 m
Correct option is (d)
3) object distance = 40 cm
image distance=15 cm
from lens formula,
1/v - 1/u = 1/f
1/15 - 1/40 = 1/f
f=24 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.