The \"reaction time\" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The rea
ID: 2039617 • Letter: T
Question
The "reaction time" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The reaction time is the interval between the perception of a signal to stop and the application of the brakes.) An automobile can slow down with an acceleration of 13.0 ft/s2.
Part A
Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 15.8 mi/h . (in a school zone).
Part B
Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 51.6 mi/h .
Explanation / Answer
a)
1 mph =1.46667 ft/s
Vi=15.8*1.46667 =23.17 ft/s
Distance travelled in t=0.7s
d1=23.17*0.7 =16.22 ft
From
Vf2=Vi2+2ad
0=23.172-2*(-13)*d2
d2=20.654 ft
Total distance
D=20.654+16.22=36.874 ft
b)
Vi=51.6*1.46667=75.68 ft/s
d1=75.68*0.7 =52.976 ft
=>0=75.682-2*13*d2
d2=220.287 ft
Total distance
D=220.287+52.976
D=273.263 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.