Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

28, A 77-? The rms current in the circuit is 1.21 A. Fin the capacitor. 2 resist

ID: 2039248 • Letter: 2

Question

28, A 77-? The rms current in the circuit is 1.21 A. Fin the capacitor. 2 resistor, a 0.16-H inductor, and a 11.7-uF capacitor are connected in series to a 82-Hz source. d the rms voltage across the resistor, the inductor, and a. 93 V, 100 V, 201 V (all rms) b. 93 V, 100 V, 89 V (all rms) c. 201 V, 16 V, 89 V (all rms) d. 293 V, 16 V, 201 V (all rms) e. 293 V, 100 V, 89 V (all rms) 29. A solenoid with 496 turns, 0.43 m long, carrying a current of 2.8 A and with a radius of 1.0 x 10-2 m will have what strength magnetic field at its center? (magnetic permeability in empty space Ho 4? × 10-7 T m/A) a. 8.7 x 10-2T 1.0 x 10-3T 1.7×10-3 T 4.1×10-3 T e. 1.3 x 10-2T b, c. d.

Explanation / Answer

28.

rms Voltage across resistor will be

VR = irms*R = 1.21*77 = 93 V

rms Voltage across inductor will be

VL = irms*XL = 1.21*2*pi*f*L = 1.21*2*pi*82*0.16 = 100 V

rms Voltage across capacitor will be

VC = irms*Xc = 1.21*1/(2*pi*f*L) = 1.21*1/(2*pi*82*11.7*10^-6) = 201 V

Correct option is A.

29.

Magnetic field inside solenoid is given by:

B = u0*n*i = u0*N*i/L

L = length of solenoid = 0.43 m

B = 4*pi*10^-7*496*2.8/(0.43)

B = 4.1*10^-3 T

Correct option is D.

Please Upvote.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote