Tsunamis are fast-moving waves often generated by underwater earthquakes. In the
ID: 2039165 • Letter: T
Question
Tsunamis are fast-moving waves often generated by underwater earthquakes. In the deep ocean their amplitude is barely noticable, but upon reaching shore, they can rise up to the astonishing height of a six-story building. One tsunami, generated off the Aleutian islands in Alaska, had a wavelength of 838 km and traveled a distance of 3610 km in 6.95 h. (a) What was the speed (in m/s) of the wave? For reference, the speed of a 747 jetliner is about 250 m/s. Find the wave's (b) frequency and (c) period.
Explanation / Answer
Part A
Speed of wave
Vw = distance/time = 3610 km/6.95 hr = 519.42 km/hr
Vw = 519.42*(5/18) = 144.28 m/sec
Part B
frequency is given by:
frequency = Speed of wave/wavelength
f = 144.28/(8.38*10^5)
f = 1.72*10^-4 Hz
Part C
Period is given by:
T = 1/f = 1/(1.72*10^-4)
T = 5813.95 sec = 1.615 hr
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.