[20 points] The Figure below shows a two-ended \"rocket\" that is initially stat
ID: 2039044 • Letter: #
Question
[20 points] The Figure below shows a two-ended "rocket" that is initially stationary on a frictionless floor, with its center at the origin of an x axis. The rocket consists of a central block C (of mass M 6.00 kg) and blocks L and R (each of mass m 2.00 kg) on the left and right sides. Small explosions can shoot either of the side blocks away from block C and along the x-axis. 2. Here is the sequence: (1) At time t 0, block L is shot to the left with a speed of 3.0 m/s relative to the velocity that the explosion gives the rest of the rocket. (2) Next, at time t-0.80 s, block R is shot to the right with a speed of 3.00 m/s relative to the velocity that block C then has. Att 2.80s What are the velocity of block C and the position of its center? a. b.Explanation / Answer
2. given M = 6 kg
m = 2 kg
i. at t = 0, L is shot from the left with u = 3 m/s relative to the velocity of the rest of the rocket
ii. at t = 0.8 s, R is shot to the right with u = 3 m/s relative to the velocity of block C
a. so, let speed of block C at t = 0 after explosion be v1
then
in inertial frame
speed of u towards left = (u - v1)
speed of C towards right = v1
hence from conservation of momentum
m(u - v1) = (M + m)v1
2(3 - v1) = 8v1
v1 = 0.6 m/s to the right
position of the C at t = 0.8 s, r = 0.6*0.8 = 0.48 m
now, after second explosion, speed of C = v2 to the left
speed of R = u to the right wrt to the C
hence
from in inertial frame
speed of R = (u - v2)
hence from conservationfo momentum
6v2 = 2(3 - v1)
v2 = 0.8 m/s to the left
position of center at this time = 0.48 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.