You are walking around a large open field. The only objects nearby are two ident
ID: 2038670 • Letter: Y
Question
You are walking around a large open field. The only objects nearby are two identical speakers set some distance apart, which are both producing around the field, you notice that at certain locations, the sound you hear is surprisingly loud, while at others sound, in unison, with a wavelength of 4 m. As you wander it seems u sources of sound waves For each of the locations given below, indicate what sort of interference would occur at that point. Constructive interferenceDestructive interference In between 9 m from one speaker 21 m from one speaker 19 m from one speaker and 14 m from the other and 15 m from the other 20 m from each speaker 13 m from the other 20 m from one speaker and 12 m from the other 12 m from one speaker and 14 m from the other 16 m from one speaker and 13 m from the otherExplanation / Answer
constructive interference happens if path difference is integral multiple of wavelength.
destructive interference happens if path difference is odd integral multiple of (wavelength/2).
part a:
distance from one speaker=9 m
distance from second speaker=13 m
path difference=13-9=4 m
which is integral multiple of wavelength=4 m
so constructive interference will happen.
part b:
distance from one speaker=20 m
distance from second speaker=12 m
path difference=20-12=8 m
which is integral multiple of wavelength=4 m
so constructive interference will happen.
part c:
distance from one speaker=12 m
distance from second speaker=14 m
path difference=14-12=2 m
which is odd integral multiple of (wavelength/2)=4/2=2 m
so destructive interference will happen.
part d:
distance from one speaker=21 m
distance from second speaker=15 m
path difference=21-15=6 m
which is odd integral multiple of (wavelength/2)=4/2=2 m
so destructive interference will happen.
part e:
distance from one speaker=20 m
distance from second speaker=20 m
path difference=20-20=0 m
which is integral multiple of wavelength=4 m
so constructive interference will happen.
part f:
distance from one speaker=19 m
distance from second speaker=14 m
path difference=19-14=5 m
so it is in between.
part g:
distance from one speaker=16 m
distance from second speaker=13 m
path difference=16-13=3 m
so it is in between.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.