PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A gener
ID: 2038530 • Letter: P
Question
PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A generator at a utility company produces 1.07 x 102 A of current at 3.65 x 103 V. The voltage is stepped up to 2.61 x 105 V by a transformer before being sent on a high-voltage transmission line across a rural area in a city. Assume that the effective resistance of the power line is 26.6 ? and the transformers are ideal. (a) Determine the percentage of power lost in the transmission line. 0.0154 (b) What percentage of the original power would be lost in the transmission line if the voltage were not stepped up? 69 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.% EXERCISE HINTS: GETTING STARTED IIM STUCK! Use the values from the PRACTICE IT section. Suppose the same generator has the voltage stepped up to only 7.44 x 104 V and the resistance of the line is 80.9 ?. Find the percentage of power lost in this case. 5.7 why does the power lost depend on the stepped-up current?% Need Help? Read itExplanation / Answer
a) Transformer turns Ratio
V2/V1 = I1/I2
(2.61*105/3.65*103) =(1.07*102/I2)
I2 = 1.50 A
Power Lost in Transmission
PLost= I22R = 1.502*26.6 = 59.56 Watts
Power Transmitted through Transmission line
P=V1*I1= (3.65*103)*107 = 3.905*105 Watts
Percantage power lost
% power Lost =(PLost/P)*100 =(59.56/3.905*105)*100 = 0.015 %
b)
PLost = I2R =1072*26.6 =3.045*105 Watts
% power Lost =(PLost/P)*100 =(3.045*105/3.905*105)*100 = 78 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.