The nearest star to Earth is Proxima Centauri, 4.3 light-years away. Part A At w
ID: 2038520 • Letter: T
Question
The nearest star to Earth is Proxima Centauri, 4.3 light-years away.
Part A
At what constant velocity must a spacecraft travel from Earth if it is to reach the star in 5.3 years, as measured by travelers on the spacecraft?
Express your answer using two significant figures.
SubmitRequest Answer
Part B
How long does the trip take according to Earth observers?
Express your answer using two significant figures.
The nearest star to Earth is Proxima Centauri, 4.3 light-years away.
Part A
At what constant velocity must a spacecraft travel from Earth if it is to reach the star in 5.3 years, as measured by travelers on the spacecraft?
Express your answer using two significant figures.
vc =SubmitRequest Answer
Part B
How long does the trip take according to Earth observers?
Express your answer using two significant figures.
?tEarth = yExplanation / Answer
a) v = d / t = 4.3 ly / 5.3 gamma = 0.811 ly / gamma
gamma = 1 / sqrt [1 - v2/c2]
(v / c)2 = (0.811 / gamma)2
(v / c)2 = 0.658 (1 - v2/c2)
v = 0.629 c = 0.629 * 3 * 108
= 1.89 * 108 m/s
b) delta t = delta t0 * (1 - v2/c2)
delta t0 = 4.3 / 0.629 = 6.83 yr
delta t = 6.83 * sqrt [1 - 0.6292]
= 5.3 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.