Apr 9, 2018 Name Third Test, Page 2 of 6 1. As a snowboarder descends a mountain
ID: 2038037 • Letter: A
Question
Apr 9, 2018 Name Third Test, Page 2 of 6 1. As a snowboarder descends a mountain slope, gravity, the normal force, and friction combine to exert a net force of 320N in the downhill direction. The net force does 47003 of work on her during one segment of her descent. Her path cuts across the face of the mountain at a 65.0 angle from the direction of the net force. (D) (10 points) Over what distance does she travel? (1) (10 points) By how much did her kinetic energy change during this segment? (III) (10 points) If her mass is 65.3kg and her speed at the begining of the segment was 8.00 m/s, what's her final speed after finishing the segment?Explanation / Answer
Net force along the path=320*cos(65)
Work done=4700J
Distance travelled=4700/(320*cos(65))=34.8m
(ii)change in kinetic energy=net work done=4700J
(iii)let velocity is v
0.5*m*(v^2-8^2)=4700
We got
v=14.42m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.