Problems 7 through 10 apply to the same physical situation 7. A9.0kg hanging wei
ID: 2038020 • Letter: P
Question
Problems 7 through 10 apply to the same physical situation 7. A9.0kg hanging weight is connected by a string over a pulley to a 5.00 kg block sliding on a flat table. If the coefficient of sliding friction is 0.300, find the tension in the string a)19.0 N b)24.0 N c)36.0 N d)41.0N $.00 kg 9.00 kg 8. What is the acceleration? a)58.0 m/s2 b) 7.60 ms2 c) 650 m/s2 d) 6.70 ms e) 5.30 m 9. What is the magnitude of the work done by friction when the 5.0kg block moves forward by 0.50 meters a) 7.40 J b) 8.90J c) 9.40J d) 44.0J e) 98.03Explanation / Answer
7.
From Newton's second law on m1=9 Kg block
M1g -T=M1a
T=m1g-m1a
On m2=5 Kg block
T-um2g =m2a
=>m1g-m1a-um2g =m2a
a=(m1-um2)g/(m1+m2)
a=(9-0.3*5)*9.81/(9+5)
a=5.26 m/s2
Tension in the string
T=9(9.81-5.26)
T=41 N
8.
a=5.26 m/s2=5.3 m/s2(approx)
9.
W=umgd
W=0.3*5*9.81*0.5=7.4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.