Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square plate is 2.2 × 10 -2 m thick, measures 3.4 × 10 -2 m on a side, and has

ID: 2037653 • Letter: A

Question

A square plate is 2.2 × 10-2 m thick, measures 3.4 × 10-2 m on a side, and has a mass of 7.2 × 10-2 kg. The shear modulus of the material is 2.6 × 1010 N/m2. One of the square faces rests on a flat horizontal surface, and the coefficient of static friction between the plate and the surface is 0.83. A force is applied to the top of the plate, as in Figure (a). Determine (a) the maximum possible amount of shear stress, (b) the maximum possible amount of shear strain, and (c) the maximum possible amount of shear deformation ?X (see Figure (b)) that can be created by the applied force just before the plate begins to move.

Explanation / Answer

a) shear stress = F / A

= (7.2 * 10-2 * 9.8 * 0.83) / (3.4 * 10-2 * 3.4 * 10-2) = 506.61 N/m2

b) shear strain = stress / shear modulus

= 506.61 / (2.6 * 1010) = 1.95 * 10-8 m

c) delta x = strain * l

= 1.95 * 10-8 * 2.2 * 10-2 = 4.28 * 10-10 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote